Bieg Gwarków 16 marca!

Inne dyscypliny indywidualne12 lutego, 2019

37 edycja Biegu Gwarków, drugiej w kraju masowej imprezy narciarskiej, odbędzie się 16 marca. Po raz pierwszy zorganizuje ją Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich.

 

– Jestem w trakcie rozmów z przedstawicielami innych podmiotów, które wyraziły chęć pomocy w przeprowadzeniu zawodów, m.in. z wałbrzyską spółką Aqua Zdrój. Najważniejsze, że nie ma już wątpliwości co do kontynuowania gwarkowej tradycji i bieg nie jest zagrożony – powiedział Tygodnikowi DB 2010 prezes stowarzyszenia Marek Chmielewski.

Jeszcze do niedawna finanse stanowiły główną przeszkodę, która mogła spowodować wypadnięcie „Gwarków” z kalendarza sportowych imprez.

W skład funkcjonującej od 1998 r. organizacji, wchodzą gminy: Bielawa, Dzierżoniów, Pieszyce i Stoszowice. Dysponują one trasami w tej części Sudetów i sprzętem narciarskim.

Pierwszy Bieg Gwarków odbył się 26 lutego 1978 r. na trasie wokół schroniska „Andrzejówka” w Rybnicy Leśnej w Górach Suchych. Jego inicjatorem był Julian Gozdowski, późniejszy wieloletni komandor Biegu Piastów, największej w Polsce masowej imprezy narciarskiej.

W 1986 r. w Biegu Gwarków rywalizowała rekordowa liczba 4345 zawodników. W 2017 r. zawody przeniesiono na Przełęcz Jugowską w Górach Sowich i tam odbędzie się ich kolejna edycja.

(A.Bas.)

 

Bieg Gwarków po raz kolejny odbędzie się na strasach w Górach Sowich.

Tagi: , , , ,