Bieg Gwarków odwołany

Inne dyscypliny indywidualne12 marca, 2019

37. Bieg Gwarków, druga po Biegu Piastów masowa krajowa impreza narciarska, zaplanowana na 16 marca, została odwołana. – Brak śniegu na większości tras w Górach Sowich, a szczególnie na Przełęczy Jugowskiej u podnóża Wielkiej Sowy (1014 m n.p.m.), uniemożliwia bezpieczne i sprawne zorganizowanie rywalizacji – poinformował Marek Chmielewski, prezes Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich.

 

Stowarzyszenie to jest od tego roku nowym organizatorem Biegu Gwarków. Bieg główny miał się odbyć na dystansie 20 km.

– W ciągu kilkunastu dni stopniał ponad metr pokrywy śnieżnej, a w wielu miejscach pojawiły się kamienie i korzenie. W tej sytuacji przeprowadzenie „Gwarków” mijało się z celem. Postanowiliśmy więc tegoroczne zawody odwołać i przełożyć je na 9 lutego 2020 roku, kierując się dotychczasowymi, wieloletnimi doświadczeniami pogodowymi w tym rejonie Sudetów – dodał.

– Szkoda, że znowu nie będę mógł się sprawdzić na trasie „Gwarków” i odnowić wiele starych znajomości z tras – powiedział 79-letni Józef Żuk z Wałbrzycha, uczestnik wszystkich biegów.

Pierwszy Bieg Gwarków odbył się 26 lutego 1978 roku. Jego inicjatorem był Julian Gozdowski, późniejszy wieloletni komandor Biegu Piastów. W 1986 roku odnotowano rekordową liczbę uczestników – 4345.

Przez wiele lat miejscem rywalizacji był rejon schroniska „Andrzejówka” w Rybnicy Leśnej w Górach Suchych. Dotychczas impreza z powodu braku śniegu była odwoływana pięciokrotnie, także w 2018 roku.

Andrzej Basiński

Tagi: , , , ,