I Wałbrzyski Mistrz Kierownicy 2018

Inne dyscypliny indywidualne13 lutego, 2018

 

I Wałbrzyski Mistrz Kierownicy 2018 to cykl czterech imprez o charakterze tzw. KJS – czyli Konkursowej Jazdy Samochodem. W rywalizacji mógł wziąć udział każdy kierowca posiadający sprawny samochód, kask i chęć do stanięcia w szranki w sportowej jeździe na czas. Do wyboru kierowcy należało, czy trasę zawodów pokona sam, czy też w towarzystwie pilota. Na starcie imprezy organizowanej przez grupę Walim Rajdowy stanęło 42 kierowców z Dolnego Śląska, a czekało na nich do pokonania siedem prób sportowych.

 

Kompaktowy charakter wałbrzyskich imprez polega na tym, iż całość zawodów odbywa się na jednym terenie, przy ulicy Villardczyków. Zawodnicy nie tracą więc czasu na dojazdy między próbami, a skupiają się na sportowej rywalizacji w jednym miejscu. Tym razem impreza liczyła 7 prób sportowych. Zadaniem kierowców było pokonać je w jak najkrótszym czasie, według przebiegu trasy wyznaczonego przez organizatora. Pierwszą stanowił techniczny, niezbyt szybki odcinek rozgrywany wokół parkingu, na co dzień stanowiącego miejsce postoju dla ciężarówek zaopatrujących fabryki na wałbrzyskiej strefie ekonomicznej. Tu zawodnicy zmagali się z licznymi nawrotami i szykanami. Prędkości nie przekraczały kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, ale dodatkowe utrudnienie stanowiły zalegające płaty śniegu i lodu. Druga próba, zlokalizowana w końcowych fragmentach ulicy Villardczyków stanowiła namiastkę prawdziwego drogowego odcinka specjalnego, spowalnianego nieznacznie slalomami. Po przejechaniu trzech pętli w tej konfiguracji, na zawodników czekał dłuższy i wymagający „superoes”, łączący obie próby w jedną.

Imprezy z cyklu Wałbrzyski Mistrz Kierownicy organizowane przez Walim Rajdowy stanowią doskonałą szkołę dla kierowców amatorów. Pomagają w bezpiecznych warunkach zapoznać się z własnym autem – jego zachowaniem przy wyższych prędkościach i na granicy poślizgu. Wiedza i doświadczenie zdobyte w tych warunkach potrafią okazać się nieocenione w codziennym ruchu drogowym. Dla kierowców z wyższymi aspiracjami stanowią powtórkę rajdowego „abecadła”. Wszak nie da się wygrywać odcinków w wyższych ligach bez opanowania właściwego toru jazdy na szykanach, nawrotach, czy tylko na pozór łatwo wyglądających slalomach. Od tego zaczynali nawet najwięksi mistrzowie…

Zawodnicy na starcie stawili się w bardzo zróżnicowanych samochodach – były zarówno auta seryjne, jak i rajdówki z pełnym ekwipunkiem bezpieczeństwa wymaganym w rajdach wyższej rangi. Przekrój rajdówek to zarówno popularne niegdyś „maluchy”, poprzez większe i mniejsze Ople, Hondy, Renault czy Mitsubishi, a skończywszy na przeszło 260-konnym Subaru Impreza. Aby konkurs nie przypominał walki Dawida z Goliatem, stawka podzielona jest zawsze na 6 klas, odpowiednio do pojemności skokowej silników rajdówek. Co ciekawe, techniczny charakter zawodów nie raz pozwala rywalizować kierowcom tych teoretycznie najsłabszych pojazdów, z dużo silniejszymi „potworami”. Tym razem zwycięzcą został jednak reprezentant najwyższej klasy VI, czyli samochodów o pojemności powyżej 1600 ccm. Najszybszy kierowca minionej niedzieli w Wałbrzychu to Marek Potępa jr. Jego pilotem w tych zawodach był doświadczony na prawym fotelu Patryk Korbel. Na najwyższy stopień podium dowiozło ich żółte Renault Megane Coupe w barwach Opona Autoserwis.

Wyniki poszczególnych klas przedstawiają się następująco:

Klasa 1 – markowa Fiat 126P

 1. Adam Dudiak
 2. Paweł Kędzierski
 3. Arek Idzi

 

Klasa 2  – Cinquecento/Seicento do 1200 ccm

 1. Oskar Górski
 2. Grzegorz Waligóra
 3. Wojciech Pelc

Klasa 3 – 750-1000 ccm

 1. Piotr Idzi
 2. Krzysztof Grobelny

Klasa 4 – 1001-1400 ccm

 1. Krzysztof Motowilczuk
 2. Paweł Balawender
 3. Maciej Moskal

Klasa 5 – 1401-1600 ccm

 1. Dariusz Krupski
 2. Tomasz Łuczyński

Klasa 6 – 1601ccm – w górę

 1. Marek Potępa
 2. Dariusz Zajkowski
 3. Mateusz Sztylka

Zawodnicy w niedzielne popołudnie wyjechali z Wałbrzycha bogatsi o nowe rajdowe doświadczenia, a zdobywcy podium poszczególnych klas zostali nagrodzeni pucharami ufundowanymi przez głównego sponsora imprezy – Serwis Ogumienia – Henryk Siodła.

(MP, fot. Art of foto – by Bartek Żywarski)

mistrz kierownicy 2018

Tagi: , , , ,