Grędziński uhonorowany

Inne dyscypliny indywidualne11 kwietnia, 2018

 

Niewielu jest w Wałbrzychu ludzi sportu o takich dla niego zasługach, jak Stanisław Grędziński. Potwierdzili to miejscy radni na ostatniej sesji, nadając mu tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”.

 

Jeśli chodzi o karierę zawodniczą, jego największymi sukcesami są dwa tytuły mistrza Europy w biegu na 400 m oraz w sztafecie 4×400 m, zdobyte w Budapeszcie w 1966 r., a także trzecie miejsce Mistrzostw Europy w Atenach (1969 r.) oraz czwarta lokata w sztafecie na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 r. (do dziś wzbudza ona kontrowersje, gdyż Polakom należał się brązowy medal ex aequo z zespołem Republiki Federalnej Niemiec). Ponadto pan Stanisław wywalczył srebrny medal Halowych Mistrzostw Europy w Wiedniu (1970) w sztafecie 4×2 okrążenia.

Po zejściu z bieżni, Grędziński przez wiele lat działał jako prezes lekkoatletów Górnika, a jego i współpracowników głównym celem było przywrócenie sekcji dawnego blasku i znaczenia nie tylko na Dolnym Śląsku. Zadanie to jest w trakcie konsekwentnej realizacji, ale już dziś wiadomo, że w Górniku dochowano się pod jego kierunkiem utalentowanej i obiecującej młodzieży, którą stać będzie na przejęcie pałeczki w sztafecie pokoleń.

Swoje politechniczne wykształcenie spożytkował podczas prowadzenia i nadzorowania budów obiektów sportowych w Wałbrzychu i okolicach. Do sztandarowych jego dzieł w tej dziedzinie należy modernizacja hali lekkoatletycznej w dzielnicy Nowe Miasto, nie bez przyczyny nazwanej „Pomnikiem Grędzińskiego”.

Jego osiągnięcia i efekty działalności były w przeszłości wielokrotnie honorowane. M.in. przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi, Brązowa, Srebrną i Złotą Odznakę „Za Zasługi dla Sportu”, Brązową, Srebrną (dwukrotnie) i Złotą  Odznakę „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” oraz Złotą Odznakę „Zasłużony dla Dolnego Śląska”.

Andrzej Basiński

Gredzinski medale

Tagi: , , ,